Recenzja książki "Blisko bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze" Katarzyny Kubisiowskiej
„Blisko bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze” Katarzyny Kubisiowskiej to zbiór wywiadów, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat z wieloma znanymi postaciami kultury. Są tu rozmowy z pisarzami, aktorami, plastykami, muzykami, pogrupowane w ważne tematy: natura, wolność, przemijanie, nadzieja, rodzina, pamięć, miłość, pasja, bunt i wspólnota. Książkę otwiera przeprowadzony w 2012 roku wywiad z Olgą Tokarczuk, zaś zamyka rozmowa z 2017 roku z Adamem Zagajewskim. Niektóre z zebranych w książce wywiadów były już publikowane w „Tygodniku Powszechnym”, którego Katarzyna Kubisiowska jest dziennikarką.
Każdy z wywiadów jest opatrzony datą jego przeprowadzenia, zawiera też portretowe zdjęcie rozmówcy. Część z nich, jak Adam Zagajewski, Małgorzata Braunek, Jerzy Pilch i Krzysztof Krauze odeszła już na zawsze, tym bardziej więc cenne jest przypomnienie ich postaci, poglądów, przemyśleń i twórczości.
Z pozoru opasłe dzieło, liczące blisko 600 stron, nie powinno nas jednak zniechęcać do lektury. Do rozmów zostali zaproszeni twórcy, którzy w pełni zasługują na miano autorytetów w swojej dziedzinie. Dzięki temu, że autorka przygotowywała się do spotkań niezwykle solennie, mamy okazję, poprzez jej dociekliwe i trafne pytania, poznawać za każdym razem osobowość jej rozmówcy od strony nieznanej szerszej publiczności. W związku z tym każdy dialog jest niezwykle ciekawy.
Na pewno wielu z nas zaskoczą refleksje i wspomnienia sięgające nie tylko własnego dzieciństwa, ale także dziadków czy nawet pradziadków bohaterów wywiadów Katarzyny Kubisiowskiej. Wyjątkowo cenną cechą autorki jest umiejętność wywołania i opowiedzenia tych najdawniejszych przeżyć, które ukształtowały osobowość twórczą jej rozmówców.
Niezwykły takt i uważność rozmówczyni powodują, że bez zbędnego epatowania czytelnika przytacza wyznania i przemyślenia dotyczące rzeczy naprawdę trudnych, takich jak depresja, nałogi, odchodzenie najbliższych, traumy przeszłości, odkrywanie własnego pochodzenia.
Osoby często znane tylko z kolorowych tygodników, okazują się być głęboko zaangażowane w działalność charytatywną, wolontariat i wspieranie niepełnosprawnych.
Chociażby z tego powodu, aby kolejny raz przekonać się, że jak mawiał Mały Książę, „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, trzeba koniecznie sięgnąć po „Blisko bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze” Katarzyny Kubisiowskiej. Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, wiele wywiadów skłania do głębszych refleksji i przemyśleń, a nawet do ponownego ich przeczytania, tak szokujący może być odkrywany przez Kubisiowską obraz pozornie znanej postaci.
Ale czytajcie, nie zważając na obszerność książki – czytajcie!
Każda rozmowa to inny świat, inne życiowe przemyślenia, inne przykłady tego, jak ogromne znaczenie ma miłość, empatia, tolerancja czy pogodne pogodzenie się z chorobą i starością. Wielu rozmówców Kubisiowskiej podkreśla, jak ważne były dla nich zasady wyniesione z domów rodzinnych, w tym wiara i poszanowanie podstawowych wartości.
Jak napisał jeden z recenzentów, książka Katarzyny Kubisiowskiej to „Dobra lektura w doborowym towarzystwie”.
Osobiście gorąco polecam!
Maria Suchy - klubowiczka DKK w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie