Recenzja i relacja spotkania o książce "Lekcje chemii" z GBP w Boguchwale
Ta książka ma moc dodawania kobietom siły i energii do wprowadzania w swoje życie zmian – relacja z Dyskusyjnego Klub Książki dla dorosłych w Boguchwale
28 lutego br. biblioteka w Boguchwale gościła uczestników DKK dla dorosłych, spotkanie zdominowała książka Bonnie Garmus „Lekcje chemii”. Uczestniczki podkreślały rolę bohaterki w życiu innych kobiet. Jest to lektura mówiąca o sile kobiet, o ich nieustającej walce w spełnianiu marzeń, w realizowaniu swojej kariery zawodowej po wychowywanie dzieci. Jak trudno to wszystko pogodzić, z jakimi problemami kobiety mierzą się w swojej codzienności. Chcę jednak podkreślić ze stanowczością, że bije z tej książki energia ku działaniu, motywacja do zmian. W ogóle cała ta książka jest zmianą.
Recenzja:
„Lekcje Chemii” - sam tytuł na początku mówi niewiele, ale już na końcu, czyli po przeczytaniu książki wszystko się wyjaśnia. Główną bohaterką powieści jest Elizabeth – kobieta, chemiczka, której celem jest rozwijanie się jako naukowiec, pokazanie, że kobiety również mogą być pełnowartościowymi pracownikami naukowymi i nie w tym nic szczególnego biorąc pod uwagę obecne czasy, jednak życie Elizabeth w powieści osadzone jest w latach 50. Wówczas kobieta-naukowiec traktowana była delikatnie mówiąc, jako twór niemile widziany wręcz niepotrzebny. Elizabeth, kobieta z wielką siłą świadomego umysłu, z pomysłami, na to pomóc kobietom w ich karierze i w obronie swoich racji, musiała zmagać się z dyskryminacją i ciągle udowadniać swoją rolę i bronić swoich racji. Główna bohaterka pracuje w Instytucie Badawczym i jest jedyną kobietą w zespole naukowców, którzy swoją postawą prezentują nierównościowe podejście do płci. Jest jednak w tej męskiej grupie wyjątek, a jest nim Calvin, samotny geniusz nominowany do Nagrody Nobla, który zakochuje się w Elizabeth. Trzeba się tu zatrzymać w swoich domysłach i zdecydowanym tonem przekazać Wam Czytelnikom, że nie jest to romans ani przelotna miłostka, jak ważne i poważne jest to uczucie między tą dwójką ludzi dowiecie się czytając książkę. Jak kończy się ich relacja i czy w ogóle się kończy potrzeba Wam zajrzeć do lektury i dać się pochłonąć.
Z tej książki dowiecie się jak kobiety w latach 50. były traktowane wśród męskiej kadry. I nie ominiecie porównań do dzisiejszych czasów, w których kobieta ma większe możliwości ale czy łatwej jej pogodzić karierę z życiem rodzinnym i z pasją!? Na te pytania oraz na wiele innych odpowie Wam ta książka. Nie będzie to odpowiedź jednoznaczna ale taka która zostawia miejsce na przemyślenia.
Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety stanowiącej o sobie i świadomej swoich decyzji.
Aneta Świeca - moderator DKK w GBP w Boguchwale