"Teatr niewidzialnych dzieci" lekturą DKK w Kańczudze
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od książki Marcina Szczygielskiego „Teatr niewidzialnych dzieci”. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza pokazuje realia domu dziecka widziane oczami 11 letniego chłopca Michała, mieszkańca „Młodego Lasu”, który w drugiej części trafia do „Dębowego Lasu”, z której dowiadujemy się, jak wygląda życie w PRL-u. Autor doskonale wyjaśnia ten trudny temat młodszym czytelnikom. Z jej kart czytelnik dowiaduje się o „Solidarności”, ZOMO czy o kartach żywnościowych, o staniu w kolejkach i o stanie wojennym.
Marcin Szczygielski bardzo dobrze stworzył portrety dziecięcych bohaterów. Ogromną wartością tej książki są świetnie uchwycone realia Polski początku lat 80 i przedstawione środowiska domów dziecka.
Książkę można czytać w różnym wieku, gdyż każdy czytelnik znajdzie tu wiedzę bądź wspomnienia z tamtych lat.
To doskonały pretekst do rozmowy i przeprowadzenia lekcji bibliotecznej „Dom pełen miłości - odkrywamy świat adopcji i pieczy zastępczej” na podstawie opowiadania „Michał z piątej klasy” . Wyjaśniliśmy takie pojęcia, jak dom dziecka, opiekun prawny, rodzina adopcyjna, biologiczna, pełna, zastępcza, patchworkowa. Wspomniałyśmy również o domu dziecka, który jest w naszej okolicy oraz o dzieciach tam przebywających, którzy chodzą również do naszej szkoły.
Poruszony temat jest trudny, ale trzeba go podejmować, bo kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji wobec dzieci z różnych rodzin jest bardzo ważny. Uświadamianie, że każdy zasługuje na miłość i szacunek niezależnie od pochodzenia. Przełamanie stereotypów i uprzedzeń dotyczących rodzin zastępczych i domów dziecka. Polecamy!
Edyta Adamczak moderator DKK z Biblioteki Publicznej w Kańczudze wraz z Klubowiczami