Spotkanie DKK "Wtajemniczeni" w Filii Nr 4 KBP w Krośnie o książce "Koci król" Ewy Karwan-Jastrzębskiej

Czy koty znają się na polityce i co zrobią, gdy zdobędą władzę? Tego dowiedzieli się klubowicze z książki E. Karwan-Jastrzębskiej i J. Wilkonia „Koci król” na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 16 czerwca br.

Od dawna wiadomo, że koty zawsze chodzą własnymi drogami. Tak było i w tej książce. Cytując recenzję: ”W mieście kotów dochodzi do wyboru króla. …Choć korona kusi, nie każdy z nich, widząc przeszkodę trudną do pokonania, decyduje się ubiegać o tron. Gdy królem zostaje biały kocur, wykorzystuje swoją pozycję, aby manipulować kocim społeczeństwem, ale ono, oddając się prostym przyjemnościom, nie dostrzega zagrożenia. Wszystko zdaje się być idealne, przecież koty mają zapewnione jedzenie, korzystają z różnych przywilejów. Jednocześnie jednak tracą wiele dobrych cech, gnuśnieją, leniwieją i gubią gdzieś kocią czujność. Z pełnymi brzuchami i pustymi głowami żyją w zniewolonym świecie. Pojmą to dopiero wtedy, gdy dzięki kilku kotom, które zrozumieją, że otrzymując tak dużo, zgubiły tak wiele, wybuchnie rewolucja. Wywrotowcy wzniecą bunt i ruszą na barykady.” Do czego to wszystko doprowadzi, można dowiedzieć się czytając książkę do końca.

Naszych klubowiczów zainteresowała książka, mimo, że pisana wierszem, była dla nich w pełni zrozumiała i ocenili ją na 4(w skali od 1-5). Chętnie wypowiadali się o kocich bohaterach i ich zachowaniach. Niemałym atutem książki były ilustracje, które bardzo podobały się dzieciom. Bez trudu rozwiązały „Kocią krzyżówkę”, na fotografiach rozpoznały znane im z książek i filmów koty oraz z papieru zrobiły postacie kotów.

Życząc dzieciom udanych wakacji, pożegnaliśmy się do 29 września, godz. 16, kiedy to opowiemy o książkach czytanych w czasie letniego wypoczynku. Miłej lektury!

Maria Michno - moderatorka DKK w Filii Nr 4 KBP w Krośnie

Grupa dzieci i kobieta, bibliotekarka siedzi wokół stołu. Na stole książki, w tle regały z książkami. Książki "Koci król" rozłożone na stole, na nich leży wycięty szablon kota z papieru. Grupa dzieci i kobieta, siedzą i przeglądają książki. W tle obrazki dziecięce oraz regały z książkami. Dzieci wycinają z papieru kota. Na stole papiery, książki, nożyczki.