Spotkanie DKK w Nowej Sarzynie o książce "Obcy" Maxa Czornyja
W środę 5 lutego w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawialiśmy o „Obcym” Maxa Czornyja.
W tej historii poznajemy rodzinę Retlerów, która sprowadza się do Polski i już na „dzień dobry” mierzy z ponadczasową trudną dla „Obcych” tematyką: odrzuceniem społecznym, dyskryminacją, rasizmem, emigracją, odmiennością religijną, różnica klas społecznych, powodując wśród innych mieszkańców ciągły braki zrozumienia, porozumienia, akceptacji, tolerancji, empatii który z czasem przekształca się w nękanie, szykanowanie, a nawet brutalne pastwienie.
Narratorem w powieści jest syn-dziecko jeszcze i ten zabieg tym bardziej szokuje, bo opisy, zwłaszcza krwawego rozwiązania powieści są wstrząsające. Wymowne są zastosowane łacińskie tytuły rozdziałów ( „Czyściec”, „Dzień gniewu”, „Porzućcie wszelką nadzieję”).
Klubowicze stwierdzili, że autor dobitnie pokazał błędy państwowych instytucji (policja, szkoła, Kościół), które powinny reagować na zło, a często są bezsilne i nie stają na wysokości zadania.
Każdy człowiek ma dwa oblicza swojej natury: tą dobrą i tą złą. To od niego zależy, której użyje w określonych okolicznościach, ale jeśli czuje się bezkarność lub zysk to do głosu dochodzą najgorsze instynkty. W przypadku tej książki to nie sami dorośli prześladują rodzinę z Kabatamarat, ale pozwalają na to dzieciom, a te w swojej brutalności nie odstają od swoich rodziców.
„Obcy” to międzygatunkowa powieść, niesłychanie wciągająca, trzymająca w niesamowitym niepokoju, nieprzewidywalna, dopracowana, klimatyczna.
Jadwiga Zapart - moderatorka DKK w BP w Nowej Sarzynie