Spotkanie DKK w Nowej Dębie o książce "Dom Oriona" Julii Fiedorczuk
19 czerwca 2024 roku odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Przedmiotem dyskusji była powieść Julii Fiedorczuk pt. "Dom Oriona".
Dyskusja rozpoczęła się od charakterystyki głównych bohaterek powieści: Elizy i jej przyjaciółki Lou. Przyjaciółka Elizy jest niezależna, impulsywna, szybko podejmuje decyzje. Eliza raczej kieruje się rozsądkiem, wystrzega się ryzyka i na pewno zazdrości Lou jej swobody. Klubowiczki zauważyły, że Lou, mimo że jest fizycznie nieobecna na stronach powieści, to jednak odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu życia Elizy. Eliza próbuje iść po jej śladach. Wyjeżdża nawet do Meksyku by być w miejscach, które wcześniej odwiedziła Lou.
Dyskutowano też o tym, czego metaforą jest gwiazdozbiór Oriona. Każda z czytelniczek widziała to trochę inaczej. Dla jednej były to miejsca, do których podróżują główne bohaterki: Ateny, Meksyk i w końcu Puszcza Białowieska. Dla innej to artykuły prasowe, nad którymi pracuje Eliza i których nie jest w stanie ukończyć.
Przyroda odgrywa ważną rolę w powieści Fiedorczuk. Losy człowieka i natury są ze sobą splecione. Migranci, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę czy to na terenie Puszczy Białowieskiej czy to przez Przesmyk Darién (na granicy Kolumbii z Panamą) stają wobec potęgi przyrody.
“Dom Oriona” był dla klubowiczek trudną i wymagającą lekturą. Dyskusja nad książką dowiodła jednak, że panie świetnie sobie poradziły z interpretacją niełatwego tekstu. Powieść Fiedorczuk porusza wiele tematów: od kryzysu klimatycznego i humanitarnego, przez kondycję współczesnego świata, skończywszy na zmęczeniu, przebodźcowaniu i wyczerpaniu ludzi i planety.
Małgorzata Trela - moderatorka DKK w BP w Nowej Dębie