DKK w Kańczudze po przeprowadzce do nowej siedziby ...
Po długiej przerwie spowodowanej przeprowadzką do nowej siedziby, wróciłyśmy do naszych spotkać DKK. Dołączyła do nas Milenka i jest nam bardzo miło.
Nowy rok rozpoczęłyśmy lekturą, która porusza temat trudny, ale ważny i obecny wśród nas, dlatego podjęłyśmy próby zmierzenia się z tym zagadnieniem.
Swoje rozważania i dyskusję na temat książki rozpoczęłyśmy od wyjaśnienia, czym jest depresja, dlaczego autorzy poruszają ten temat, jakie są jej objawy i co możemy robić, aby pomóc osobom, u których zauważamy smutek.
Marta Guśniowska to autorka książki „A niech to gęś kopnie”. Tytuł dość przewrotny i wydawało by się, że to kolejna historia dla dzieci. Tak, ale to również zaskakująca i niebanalna opowieść. Dziewczyny zainspirowane tytułem przyniosły pluszowe gęsi, które ostatnio są bardzo modne. Cała rodzina gęsi w różnych rozmiarach opanowała nasze spotkanie.
Nieco gapowata, ale serdeczna i uparta Gęś to bohaterka, której trudno nie polubić. Jest urocza, otwarta wobec otoczenia i z dużym dystansem do siebie. Nietypowa dla swojego gatunku – nie lubi się szarogęsić. Ma natomiast olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną… depresję. To niezwykle mądra opowieść o wartościach i sile przyjaźni. Porusza temat, który jest bardzo często obecny wśród nas. Rozmawiałyśmy o tym, czym jest depresja, czy zauważamy wśród swojego otoczenia kogoś, kto wydaje się smutny? Jak pomóc mu odzyskać radość życia? Opowieść rozciąga nad czytelnikiem cały wachlarz refleksji, przemyśleń i postaw filozoficznych. Zaletą i niezwykłością tej książki jest jej szata graficzna. Nieszablonowy i ciekawy format książki przyciąga czytelnika. Przeniknięta humorem i lekkością mówienia o trudnych sprawach „Gęś” to lektura obowiązkowa dla każdego, komu wydaje się, że w literaturze dla dzieci istnieją granice i bariery – nie tutaj.
Zachęcamy do przeczytania!
Edyta Adamczak wraz z Klubowiczkami DKK dla dzieci Lilą, Amelką, Milenką, Zosią, Tosią i Samantą z Biblioteki Publicznej w Kańczudze.