Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanny Kuciel-Frydryszak – spotkanie DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowej
Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanny Kuciel-Frydryszak – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowej
Czerwcowemu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Padwi Narodowej towarzyszył reportaż Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanny Kuciel-Frydryszak.
Poruszany w książce temat jest nam bliski, gdyż mieszkamy w Padwi Narodowej na Podkarpaciu, jednej z najpiękniejszej i ciekawej historycznie miejscowości. Większość naszych przodków miało pochodzenie chłopskie, dlatego jest to dla nas pozycja, po którą sięgnęłyśmy z wielkim zainteresowaniem.
Chłopki to bardzo dobry reportaż opowiadający o realiach życia na wsi w XX wieku. Koncentruje się na losach kobiet z Małopolski, Podkarpacia, okolic Lwowa, Podlasia, centrum kraju i Wielkopolski. Autorka opisuje smutne i dramatyczne losy kobiet żyjących w patriarchalnym porządku, wspieranym przez Kościół. Życie ówczesnych kobiet było podporządkowane mężczyznom. Rzadko posyłane do szkoły, w dzieciństwie doświadczające biedy i odpowiedniego wyżywienia, wychowywane były w bardzo surowy sposób. Kobiety rodziły dzieci, zajmowały się domem, inwentarzem i pomagały mężom w pracy na polu. Po śmierci żony mężczyzna szybko znajdował nową, by miał kto zajmować się dziećmi.
Bohaterami drugoplanowymi są mężczyźni, przedstawiani jako analfabeci i pijacy, traktowali małżeństwo jako spółkę zabezpieczającą przyszłość rodziny.
Postęp nastąpił w latach 20. i 30. XX wieku przyniosły go m.in. czasopisma rolnicze i audycje radiowe. Kobiety starały się zapewnić lepsze życie swoim dzieciom, a Uniwersytety Ludowe miały duży wpływ na edukację na wsi.
Reportaż czyta się bardzo dobrze, styl pisarski jest prosty i przyjemny. Historie często wstrząsają czytelnikiem. To nie jest książka, którą czyta się jednym tchem, każda historia jest tak dogłębnie opisana, że dla współczesnych kobiet wręcz szokująca i przytłaczająca. Książka jest pełna zdjęć i archiwalnych artykułów, które pomagają nam zwizualizować tamte czasy.
Książka jest cennym dokumentem, ukazującym życie polskiego społeczeństwa w pierwszej połowie XX wieku i twarde charaktery wiejskich kobiet, kształtowane przez trudne warunki życia. Jednogłośnie podczas spotkania stwierdziłyśmy, że książka powinna znaleźć się w kanonie lektur szkolnych, gdyż jest doskonałym źródłem wiedzy o życiu i niejednokrotnie przetrwaniu naszych babć i prababć. Po przeczytaniu książki dowiadujemy się dlaczego nasze babie były tak twardymi, nieustępliwymi i bojącymi się okazać swoje uczucia do mężów, dzieci i wnuków osobami.
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”. – to cytat z powieści “The End” autora G. Michaela Hopfa, który bardzo trafnie podsumowuje książkę i zawarte w niej historie.
Katarzyna Lompart - moderatorka DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowej