Wykład o tematyce historycznej w DKK w Ropczycach
Z inicjatywy klubowiczów 19 stycznia 2024 r. w Czytelni odbył się wykład Józefa Słodyczki – członka DKK Ropczyce - w 77. rocznicę pierwszych powojennych wyborów do Sejmu Ustawodawczego 19 stycznia 1947 roku.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w piątkowe popołudnie, zgromadzili się Czytelnicy i miłośnicy historii, aby wysłuchać wykładu emerytowanego nauczyciela historii, znawcy systemu komunistycznego i realiów peerelowskich, w jakich przyszło żyć, kształcić się i pracować Polakom.
Prelegent przypomniał najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, jakie miały miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej (8 maja 1945 r.), a które poprzedziły wybory do Sejmu Ustawodawczego 19 stycznia 1947 roku.
Historyk szczegółowo omówił m.in.:
· rokowania w Moskwie 17-21 czerwca 1945 r., dotyczące utworzenia rządu jedności narodowej w Polsce,
· uczestników konferencji w Poczdamie 17 lipca - 2 sierpnia 1945 roku,
· ustalenia „wielkiej trójki” odnośnie do przeprowadzenia w Polsce demokratycznych wyborów,
· sylwetkę Stanisława Mikołajczyka oraz jego decyzję o utworzeniu 22 sierpnia 1945 r. nowej partii Polskie Stronnictwo Ludowe – jedynej legalnej opozycji w Polsce,
· „nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy! Referendum ludowe w 1946 roku,
· akcje propagandowe komunistów wymierzone w Stanisława Mikołajczyka,
· „cuda nad urną" - rolę Aarona Pałkina - pułkownika NKWD, szefa Samodzielnego Wydziału „D”, zajmującego się fałszowaniem protokołów komisji wyborczych,
· „wygrani i ograni…” - implikacje społeczne, polityczne i gospodarcze dla Polski,
· „zwycięstwo” Bloku Demokratycznego (PPS, PPR, SL, SD) i budowę mitu założycielskiego dla PRL-u.
Wykład Józefa Słodyczki połączony był z pokazem materiałów archiwalnych zgromadzonych w dziale „Ropczycana” oraz kopii dokumentów z IPN udostępnionych przez pana Szymona Pacynę.
Na zakończenie słuchacze chętnie dzielili się wspomnieniami z czasów peerelowskiego reżimu i zadawali prelegentowi pytania. Ponadto Czytelnicy obejrzeli okolicznościową ekspozycję tematyczną książek „Obraz PRL-u w literaturze”, a także varia przyniesione na spotkanie przez P.T. Czytelników.
Wykład zrealizowany w ramach DKK wysłuchało 14 osób.
***
Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na czwartek 29 lutego o godz. 16-tej (Czytelnia). Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych książką i historią naszej małej ojczyzny - Ziemi Ropczyckiej.
dr Grażyna Woźny - moderatorka DKK w MiPBP w Ropczycach