Wieczór poetycko – wspomnieniowy poświęcony Jadwidze Szajowskiej ze Strzeleckich, nazywanej „Winusią” - inicjatywa DKK w Cieszanowie
Dwunasty kwietnia 2024 roku był wyjątkowym momentem refleksji nad życiem i twórczością poetki Jadwigi Szajowskiej ze Strzeleckich, znanej w społeczności jako Winusia. W tym dniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie miało miejsce niezwykłe spotkanie z poezją pochodzącej z Cieszanowa bohaterki. Jej postać została „ożywiona” za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki, a także wielu osób wspierających tę inicjatywę. Winusia zapisała się w historii miejscowości dzięki licznym wierszom, które zostały wydane w trzech tomikach (w planach jest kolejna IV część). To dowodzi jak twórczą osobą była Jadwiga Szajowska (1906 – 1985 ).
Gościem specjalnym wieczoru była wnuczka naszej bohaterki pani Beata Szajowska- Sobek wraz z synem. Jak sama podkreślała, przyjechała, by dowiedzieć się więcej na temat babci, ale także podzielić się swoimi osobistymi wspomnieniami i refleksjami. Reprezentowała rodzinę Winusi w szczególny sposób, często się wzruszając. Była to dla niej niezwykła podróż do dzieciństwa, ogrodu pełnego kwiatów, domu pełnego książek i pachnącego drożdżowym ciastem. To babcia uczyła ją dobrych manier, a także zaszczepiła miłość do literatury.
Podobne wspomnienia miała Helena Bundyra, która był sąsiadką i częstą bywalczynią w domu Jadwigi Szajowskiej. Jak podkreślała było to miejsce niezwykłe, do którego chciało się wracać i spędzać w nim długie godziny. Winusia została zapamiętana przez uczestników spotkania jako osoba oczytana, szczera, o wielu różnorodnych zainteresowaniach, w tym politycznych. Miała odwagę głośno wyrażać swoje myśli przez co stanowiła lokalny autorytet. Jej wiersze dowodzą, że śledziła aktualne wydarzenia, nie była tylko niemym ich świadkiem. Tematem wielu utworów jest miasto Cieszanów i jego mieszkańcy, wyróżnia je wielki sentyment do tego miejsca. Z czułością pisała o osobach, które szczególnie lubiła i szanowała dedykując im liczne strofy.
Jadwiga Szajowska ze Strzeleckich pochodziła z rodziny, gdzie wykształcenie i szerokie zainteresowania były oczywiste. Pracowała jako nauczycielka w szkołach w Szczutkowie, Zabiałej, Dachnowie, Żukowie, Nowym Siole, Opace i Kołkówce (powiat gorlicki). Ostatnim i najdłuższym miejscem pracy była szkoła w Woli Obszańskiej, gdzie uczyła wraz z mężem. Spędziła tam ponad 20 lat. Ciekawostką jest, że prowadziła kronikę szkolną, do której dotarła Teresa Granda z DKK. Stała się ona źródłem cennych wiadomości z życia tamtejszej społeczności, a także dostarczyła informacji o sposobie postrzegania rzeczywistości przez Winusię.
Wieczór poetycko- wspomnieniowy podzielony był na dwie części. Pierwsza z nich przygotowana przez Dyskusyjny Klub Książki z Cieszanowa opierała się na ukazaniu życiorysu Jadwigi Szajowskiej, , a także jej twórczości poetyckiej. Następnie poszczególni członkowie DKK zaprezentowali wiersze Winusi,
Dzięki wierszom wiemy jak szerokie zainteresowania miała nasza bohaterka. Pisała o przyrodzie, rodzinie, Bogu, kościele, o rzeczach przyziemnych, ale także o przemijaniu. Znała nie tylko blaski życia, doświadczyła osobiście trudnych momentów. Współczuła i pomagała wielu osobom, które były w ciężkiej sytuacji. Szczególną sympatią darzyła również swoje psy będące jej wiernymi kompanami.
W drugiej części wieczoru miały miejsce refleksje, luźne rozmowy, a także prezentacja zdjęć i dokumentów Winusi.
Całość spotkania odbyła się przy akordeonowym akompaniamencie lokalnego artysty. Zaprezentował utwory nawiązujące do twórczości Winusi jak np. „Mały biały domek” czy „Serce w plecaku”. Na zakończenie wieczoru wszyscy wspólnie odśpiewali utwór „Upływa szybko życie”.
To spotkanie było jak księga otwierająca się na stronach wspomnień, a słowa, które zostały wypowiedziane stały się mostem między teraźniejszością, a piękną twórczością bohaterki. Winusia pozostawiła po sobie nie tylko bogactwo wierszy, ale także niezatarte wspomnienia. Mamy nadzieję, że będą one długo rezonować w sercach odbiorców.
Był to piękny hołd złożony Jadwidze Szajowskiej ze Strzeleckich, która „ożyła” na moment właśnie dzięki temu wydarzeniu.
Małgorzata Łachowska - moderatorka DKK w MBP w Cieszanowie