Styczniowe spotkanie DKK w GBP w Padwi Narodowej wokół książki "Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin" Jung Chang
W czwartek, 11 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Głównym bohaterem spotkania była książka „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin” autorstwa Jung Chang. Jest to autobiografia, której tło stanowi historia cierpień milionów mieszkańców Chin w XX w.. Pomimo, że historia stała się światowym bestsellerem, w samych Chinach jest zakazana. Autorka opisała życie trzech pokoleń kobiet w swojej rodzinie. Jej babcia w wieku piętnastu lat została sprzedana jako konkubina zamożnego generała, z którym doczekała się córki. Starsza kobieta była ostatnią ze swojego pokolenia, której łamano i krępowano stopy zgodnie z chińską tradycją.
Matka autorki, jako młoda dziewczynka, wstąpiła do komunistycznego podziemia, aby walczyć o wolne Chiny. Udało jej się zająć wysoką pozycję w partyjnej hierarchii. Niestety jej marzenia o wolności nie do końca zostały spełnione, gdyż cały czas odczuwała skutki rządów reżimu Mao Zetonga. Pomimo, że wraz z przyszłym mężem, należała do grupy wyższych urzędników państwowych, nie ominęły jej tortury, szykany i zesłanie do ciężkiego obozu pracy.
W końcu docieramy do historii życia samej Jung, której dorastaniu towarzyszy ciągły strach o zdrowie i życie prześladowanych rodziców oraz o własną przyszłość. Jej los odmienia się, gdy udaje jej się wyjechać ze swojej ojczyzny.
Niezwykła historia trzech odważnych kobiet oraz ich kraj, który jest dla nas odległy i nieznany - Chiny, stały się bardzo interesującym tematem do rozmów o mechanizmach jakie narzuca przeciętnemu człowiekowi system totalitarny: brak prawa do własnych marzeń, sposobu myślenia i szczęścia.
Zdaniem Klubowiczek książka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich osób zainteresowanych współczesną historią świata.
Katarzyna Lompart– moderatorka DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowej