Spotkanie z pasjami, z książką i numizmatyką - DKK w Ropczycach
Spotkanie z pasjami, z książką i numizmatyką.
W ostatni czwartek lutego spotkali się członkowie ropczyckiego Dyskusyjnego Klubu Książki, aby rozmawiać o powieści obyczajowej Edyty Świętek zatytułowanej „Przezroczyste”. Akcja powieści toczy się współcześnie na jednym z osiedli mieszkaniowych w Krakowie.
HISTORIA SAMOTNEGO MACIERZYŃSTWA I ROZPADU MAŁŻEŃSTWA
„Przezroczyste” to współczesna powieść o kobietach – tych dojrzałych i tych wchodzących dopiero co w dorosłość. Autorka z dużą dozą wiedzy psychologicznej i trafnej oceny współczesnego życia, kreśli realistycznie portrety głównej bohaterki Sylwii i męża Karola oraz ich córek: Patrycji i Kamili „pyskatej siedemnastolatki”.
Życie rodziny Widłaków to nie jest życie wolne od problemów egzystencjalnych i moralnych. Wręcz przeciwnie, problemy piętrzą się wraz z rozwojem akcji. I kiedy Sylwii wydaje się, że jest już na krawędzi wytrzymałości - pogarda męża i zdrada małżeńska - nadchodzi kolejna fala niepowodzeń. Najpierw zaskakująca wiadomość o „przypadkowej” ciąży Patrycji i nowotworowa choroba starszej córki, potem rozstanie z mężem, który wyprowadził się do kochanki.
Powieść „Przezroczyste” to emocjonująca, ciepła i w sumie optymistyczna opowieść o miłości macierzyńskiej, trudach codziennego życia, domowej przemocy ze strony ojca rodziny, dojrzewaniu do odpowiedzialności za siebie i potomstwo oraz sile więzi rodzinnych. To opowieść o wielu polskich rodzinach, w których pojawienie się na świecie dziecka, w tym przypadku Amelki, wnosi radość, nowe wyzwania i scala naderwane relacje.
Niby zwykła książka o zwykłej rodzinie. Autorka w sposób interesujący pisze o uczuciach rodzinnych, wartościach, które stanowią podstawę naszego "być". Ukazuje jak bolesne doświadczenia potrafią zbliżyć ludzi. Z treści tomu możemy się uczyć prawdy, że nigdy w ważnej sprawie, nie wolno poddać się bez walki. Dopóki żyjemy, wszystkie złe karty mogą się przecież odwrócić, a co nas nie zabije to nas wzmocni, wszak „moc w słabości się doskonali”.
Panie z ropczyckiego DKK zachęcają do lektury „Przezroczyste”, bo książkę czyta się niemal jednym tchem. Panowie raczej niechętnie odnieśli się to tego tytułu, gdyż narracja i obraz „pana domu” egoisty nie jest godny naśladowania.
HISTORIA ZŁOTÓWKI
Tego dnia, z okazji przypadającej w roku bieżącym 100. rocznicy ustanowienia złotego polska walutą narodową, klubowicze wysłuchali również prelekcji numizmatyka. Mariusza Babicza, związanego z naszą instytucją od najmłodszych lat.. Początki jego pasji sięgają szkolnych lat, kiedy to zainspirowany przez nauczyciela i kolegę z ławy szkolnej zaczął zbierać znaczki. Z czasem zamiłowanie do filatelistyki przerodziło się w pasję znacznie kosztowniejszą – numizmatykę. Dziś pan Babicz posiada cenną kolekcję, którą z zachwytem obejrzeli klubowicze. Clou wieczoru okazały się oryginalne banknoty projektowane przez Józefa Mehoffera. Waluty w znakomitym stanie poznawali i oglądali uczestnicy, dzięki pasji i uprzejmości pana Mariusza Babicza.
***
Serdecznie dziękujemy numizmatykowi oraz naszym P.T. Czytelnikom za udział w spotkaniu, za dyskusję nad książką i kolekcjami monet oraz twórczością Józefa Mehoffera, który urodził się w naszym mieście.
Grażyna Woźny - moderatorka DKK w MiPBP w Ropczycach