Spotkanie DKK w Kańczudze
Ponieważ ciągle pracujemy z książką, zainteresowała nas pozycja Nikoli Kucharskiej „Jak to działa? Książki”. Bohaterka Klara fascynuje się wszystkim, co jest dookoła niej. Chciałaby wszystko wiedzieć i zrozumieć, skąd się biorą książki. W przyszłości pragnie zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na zdobywanie wiedzy. Pomaga jej dziadek, który swoimi śmiesznymi obrazkami, odpowiada na wszystkie pytania. A pytań jest wiele, np. Czy za pomocą sznurka i węzełków można stworzyć powieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Skąd się wzięło powiedzenie „czytać od deski do deski”.
Książka ta była świetnym wprowadzeniem do szerszego zagłębienia się w proces powstania książki i bibliotek. Pokrótce, aby nie zniechęcić ilością informacji, opowiedziałam klubowiczkom, jaką drogę przeszła książka, zanim stała się taka, jak dzisiaj. Wyszukałyśmy w naszym księgozbiorze różnego typu, rodzaju, wielkości i tematyki książki. Dziewczyny przekonały się , jak różne mogą być książki zarówno ich treść, temat, tytuł, jak i szata graficzna.
Pozycja „Jak to działa? Książki” przyciąga swym formatem, treścią i ciekawymi ilustracjami. Tutaj edukacja połączona jest z humorem, ale nie tylko.
Zwiedziłyśmy naszą bibliotekę w nowej siedzibie. Dziewczyny zapoznały się z księgozbiorem. Teraz już wiedzą, gdzie są książki dla dzieci i w jakim wieku. Ale również sprawdziłyśmy, gdzie możemy znaleźć książki dla dorosłych, np. fantastykę czy kryminały. Dziewczynki były bardzo zainteresowane, jak działa program, ale na to poświęcimy inne spotkanie, które pozwoli nam dokładniej poznać sposób korzystania z katalogu i wyszukiwania odpowiedniej literatury.
Edyta Adamczak wraz z klubowiczkami DKK z Biblioteki Publicznej w Kańczudze