Spotkanie DKK w Filii Nr 2 MBP w Stalowej Woli o książce "Szklane ptaki" Katarzyny Zyskowskiej
W środę, 14 lutego w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem głównym tematem rozmowy była książka Katarzyny Zyskowskiej, zatytułowana „Szklane ptaki”. To powieść przenosząca czytelnika w czasy II wojny światowej, gdzie centralną postacią jest wybitny poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Opowieść ta, prowadzona z perspektywy trzech kluczowych postaci - samego poety, jego matki Stefani i żony Barbary - rzuca światło nie tylko na trudne wybory, jakie stawiała przed sobą młoda para w okrutnych realiach wojny, ale również na ich zmagania z własnymi ograniczeniami, chorobami oraz nadopiekuńczością matki.
Spotkanie rozpoczęło się od wymiany opinii na temat treści książki, prowadząc do głębszej refleksji nad naturą ludzką w czasach konfliktu i zagrożenia. Wśród pytań, które pojawiły się podczas dyskusji, szczególnie ważne było pytanie o to, dlaczego matka poety nie akceptowała jego wyboru życiowego, choć jednocześnie go namiętnie kochała. Uczestnicy próbowali zrozumieć motywacje i działania Stefani, która wydawała się być nadopiekuńcza wobec swojego syna Krzysztofa. Inni z kolei zauważali, że perspektywa Stefani może być wynikiem traumy związanej ze stratą własnego dziecka oraz jej pragnienia ochrony drugiego dziecka, mimo że jej zachowanie wydawało się nieracjonalne.
Pojawiły się też refleksje na temat samego małżeństwa Baczyńskich, które klubowicze interpretowali jako wyraz młodzieńczej brawury, a nie dojrzałego uczucia. Czy w normalnych warunkach ich związek przetrwałby, biorąc pod uwagę egoistyczne tendencje Krzysztofa i jego potrzebę bycia obiektem adoracji – zapytała jedna z pań. Jakby zareagował Baczyński na konieczność dzielenia uwagi ze swoją żoną, gdyby przeżyli wojnę i doczekali się potomstwa – dodała inna klubowiczka.
Podczas spotkania nie zabrakło refleksji na temat samego poety i jego miejsca w literaturze. Szczególny wydźwięk wzbudziło pytanie, czy popularność Baczyńskiego byłaby równie wielka, gdyby nie zginął tragicznie w młodym wieku. Niektórzy uczestnicy wyrazili przekonanie, że śmierć autora dodaje jego wierszom pewnej wielkości i tragicznego piękna. Podsumowując, dyskusja na temat "Szklanych ptaków" była bogata i pełna różnorodnych interpretacji. Książka poruszała wiele głębokich tematów, takich jak miłość, poświęcenie, trauma wojny oraz kształtowanie postaw patriotycznych, co stanowiło punkt wyjścia do refleksji nad wieloma aspektami ludzkiego doświadczenia.
Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2024”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Barbara Nowak - moderatorka DKK w Filii Nr 2 w MBP w Stalowej Woli