Spotkanie DKK w BP w Nowej Dębie o książce "Dzieje człowieka piszącego" Kazimierza Orłosia

20 września 2023 roku odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK w Nowej Dębie. Przedmiotem dyskusji była książka Kazimierza Orłosia “Dzieje człowieka piszącego”.
Autor jest nie tylko prozaikiem, ale również autorem słuchowisk radiowych, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dramaturgiem i publicystą. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat pracował w zawodzie w elektrowni “Turów”, w Szpitalu Psychiatrycznym w Pruszkowie oraz przy budowie elektrowni wodnej "Solina". Zetknął się tam z ludźmi z różnych środowisk, którzy chętnie opowiadali mu o własnym życiu. Wiele z tych historii wykorzystał później w swoich utworach literackich.

“Dzieje człowieka piszącego” to nie tylko autobiografia autora, ale również suma jego poglądów na literaturę. Kazimierz Orłoś związany jest z nurtem prozy realistycznej. Pisze zwięzłym, oszczędnym językiem. Tematem jego utworów jest kondycja i natura człowieka, relacje międzyludzkie, słowem opisanie życia ludzkiego. Autor idzie jednak dalej. Uważa, że może pisać tylko o życiu, które poznał i o ludziach, których spotkał. Jest przeciwny prozie wymyślonej lub tonącej w nadmiarze słów. Ubolewa nad tym, że coraz więcej pisarzy rezygnuje z prawdy i prostoty, a pisanie książek staje się dla nich zajęciem zarobkowym.
Orłoś zgadza się z poglądami węgierskiego pisarza Sándora Márai, że mamy do czynienia z zalewem paraliteraturą. Zalewem, który dusi literaturę, oszałamia czytelnika, który nawet nie podejrzewa, że to co czyta, to nie literatura lecz syntetyczna namiastka.

Trudno się zgodzić z takimi poglądami. Na przykład Jon Fosse, norweski pisarz, wymieniany jako kandydat do literackiego Nobla mówi, że nigdy nie wykorzystuje osobistych doświadczeń w bezpośredni sposób. A gdy to robi, nie jest w stanie dobrze pisać. Według niego literatura nie jest  od opowiadania historii. A to co czyni literaturę wartościową to nie jej podobieństwo do doświadczenia, ale to, co ją od niego odróżnia: co nadaje jej specyficzną formę i jakość duchową, co czyni ją większą niż życie.

 

Małgorzata Trela - moderatorka DKK w BP w Nowej Dębie 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności