Recenzja książki "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" Przemka Staronia
Dojrzewanie nie jest prostą sprawą, szczególnie, gdy nie wiemy, co się z nami dzieje i nie potrafimy sobie z tym poradzić. To czas zmian - nie tylko naszego ciała, stylu ubioru czy szkoły, ale też psychiki czy postrzegania świata. Te właśnie przemiany wywracają nasze życie do góry nogami. Rodzice, niegdyś wzorce postępowania, stają się ograniczającym nas "ciężarem", który nic nie rozumie, najlepsi przyjaciele z podstawówki zostają odległym wspomnieniem, a niegdyś uwielbiany rodzinny obiad powoduje odruch wymiotny. Oczywiście te przykłady są mocno podkoloryzowane, jednak chciałam podkreślić tym pewną bardzo ważną rzecz - wkraczanie w wiek nastoletni, oznacza nieubłaganą metamorfozę.
No dobrze, ale jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań, możemy znaleźć w "Szkoła dla bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" Przemka Staronia. Autor w tej książce w niezwykły sposób opowiada o wszelkich zmianach jakie zachodzą w nas w tym okresie, a także co zrobić by się w nich nie pogubić. Wyjątkowe jest w niej to, że przez drogę odkrycia i zaakceptowania siebie prowadzi nas nie tylko autor, ale też książkowi i filmowi bohaterowie naszego dzieciństwa - Kendra ze "Smoczej straży" Brandona Mulla, Darth Vader z "Gwiezdnych Wojen", Tony Stark z "Avengers ", Sam i Frodo z "Władcy pierścieni" czy też Remus Lupin z "Harry'ego Pottera". Przemek Staroń udowadnia, że tak naprawdę niczym się oni od nas nie różnią - też przezwyciężają swoje lęki, uczą, jak okazywać emocje a przede wszystkim pokazują, że nie wszystko jest czarno-białe. Autor, opierając się na swojej wiedzy psychologicznej, tłumaczy w niezwykle ciekawy i wciągający sposób, jak zwyciężyć strach, czemu mówi się o "złych emocjach", których nie powinniśmy okazywać, czy warto czasem trochę odpuścić, dlaczego czujemy się niezrozumiani przez nikogo...
Mogłabym tak wymienić i wymieniać, jednak wniosek jest jeden - problemy i rozterki nastolatek i nastolatków zostały zebrane w całość i zamknięte w tej książce. "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" to napisany wyjątkowym stylem poradnik, jak przeżyć te nastoletnie lata względnie spokojnie. Wbrew pozorom, czytać go mogą także dorośli, którzy chcą zrozumieć swoje pociechy wchodzące w wiek dorastania. Myślę, że to jeden z lepszych takich poradników, głównie przez jego prosty język i znane wszystkim przykłady z filmów i książek. Mam nadzieję, że pomoże on zarówno nastolatkom jak i ich rodzicom odnaleźć się w tym trudnym okresie dojrzewania.
Emilia Fugas, 15 lat - klubowiczka z DKK dla młodzieżą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku