Spotkanie DKK "Liberatorium" w MBP w Jaśle o książce "Ha-Ga. Obrazki z życia" Agaty Napiórskiej
Wysmakowany humor i zmysł obserwacji w sztuce Ha-Gi
Agata Napiórska – dziennikarka, tłumaczka, autorka książek –tym razem przybliża postać Ha-Gi czyli Anny Gosławskiej-Lipińskiej, słynnej w PRL-u satyryczki, ilustratorki, autorki scenek rodzajowych publikowanychm.in. w „Szpilkach” i „Przekroju”. O książce rozmawialiśmy w DKK „Liberatorium”.
Agata Napiórska przedstawia w książce obrazki z życia artystki i okazuje się, że splatają się one wręcz modelowo z wydarzeniami życia społecznego i politycznego tamtych lat. Robi to z dużą klasą i książkę naprawdę świetnie się czyta, z zaufaniem do autorki, że pokazuje prawdę o tamtych czasach i ludziach – powiedziała na wstępie Stanisława Czernik.
O Gosławskiej na wiele lat zapomniano, dopiero wystawa „Uwaga! Ha-Ga” w warszawskim Muzeum Karykatury (2008) sprawiła, że znów zaczęto o niej mówić.
Reprezentowała humor wysmakowany, wysublimowany, nigdy agresywny czy kontrowersyjny. Niuans i delikatność w celnym i przemyślanym dowcipie – komentuje w książce Elżbieta Laskowska, historyczka sztuki.
Teodor Lipiński, ojciec Eryka, wywarł na Gosławską artystyczny wpływ, był także dla niej wzorem ojca. Ha-Ga miała charakterystyczną kreskę, a wykreowane przez nią postaci cechował naturalizm. Wyostrzony zmysł obserwacji sprawił, że istotne w rysunkach detale, jak ubrania czy fryzury, dają czytelnikowi wiedzę o aktualnych trendach mody w siermiężnej peerelowskiej rzeczywistości. Źródłami wiedzy o modzie dla artystki była Barbara Hoff, polska projektantka mody, oraz wydania czasopisma „Elle”.
Styl ubierania jest w każdej epoce funkcją sztuk pięknych – czytamy w książce.
Ilustrowanie książek dla dzieci było dla niej spełnieniem marzeń. Któż nie pamięta „Ptasich plotek”, „Cudów i dziwów” czy „Grzebienia i szczotki”. Rysowała piórkiem, nie lubiła „nowoczesnych” narzędzi jak flamastry. Niezaprzeczalnym atutem biografii są listy pomiędzy Erykiem a Hanką, pełne czułości i rozmów o sztuce.
Spotkanie odbyło się 15 czerwca 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krystyna Ziemba - moderatorka DKK "Liberatorium" w MBP w Jaśle