26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i Konferencja Instytutu Książki dla Koordynatorów DKK
Koordynatorki DKK województwa podkarpackiego, pod koniec października 2023 roku uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Książki i Konferencji Instytut Książki w Krakowie.
26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbyły się pod hasłem: Urodziny Wisławy Szymborskiej „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Przez 4 dni Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków stało się miejscem spotkań z literaturą, przestrzenią do dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Wystawcy, autorzy, odwiedzający, dziennikarze, blogerzy, itd. to głos literatury, która odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od literatury pięknej, faktu, religijnej, popularnonaukowej, kryminału, literatury dziecięcej i młodzieżowej, fantastyki, komiksów czy gier planszowych. Rozbudowany program, liczba spotkań autorskich, możliwość zdobycia autografu najbardziej znanych polskich pisarzy była okazją do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Aleje pełne półek z nowościami, pozytywne emocje, wzruszenia, dają energię do dalszego działania. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie budzą ogromne zainteresowanie wśród indywidualnych czytelników, ale także nas bibliotekarzy. To idealne miejsce, aby wymienić się doświadczeniami, porozmawiać z autorami, zyskać wiele promocji i kupić zapasy książek.
Równolegle z Targami Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, 26 - 27 października 2023 roku, odbyła się organizowana przez Instytut Książki konferencja „DKK – szanse, rozwój, perspektywy”. Spotkanie było przeznaczone dla koordynatorów wojewódzkich Dyskusyjnych Klubów Książki. Celem spotkania były przede wszystkim: wymiana poglądów, inspiracji, ale również zdobycie nowej wiedzy. Koordynatorzy DKK spotkali się niemal w komplecie – na konferencji pojawiło się łącznie 27 osób z 15 województw. W czwartek, 26 października br., odbyła się uroczysta kolacja dla uczestników i prelegentów. Natomiast w piątek miało miejsce powitanie gości przez dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego, a następnie przedstawienie przez Agnieszkę Lewandowską wyników ankiet dotyczących Dyskusyjnych Klubów Książki w ujęciu ogólnopolskim.
Następnie w panelu dyskusyjnym - Dyskusyjne Kluby Książki – Klubami Seniorów? wzięli udział: Dariusz Kawa – kierownik Działu Krajowego w Instytucie Książki, dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa oraz Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia MANKO, Prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, Redaktor Naczelny Głosu Seniora.
Podczas konferencji miały miejsce następujące wystąpienia:
Narzędzia promocji Dyskusyjnych Klubów Książki w środowisku lokalnym – jak docierać do nowych klubowiczów i popularyzować czytelnictwo? przedstawiła Ewelina Świstak-Święch – specjalista ds. public relations, zajmująca się budowaniem marki osobistej.
Animacja czytelnictwa dla dzieci młodzieży – na przykładzie DKK dla dzieci i młodzieży w Kamieniu przedstawiła Magdalena Tomasiak – nauczyciel-bibliotekarz od 8 lat ze specjalizacją tropiciela inspiracji, motywacji oraz pozytywnych emocji w Bibliotece Szkolnej w Kamieniu.
Jak pobudzić kreatywność i nie dać się wypaleniu zawodowemu? przedstawiła dr Joanna Heidtman – psycholog i socjolog, trener biznesu, doradca, coach. Wiedzę i doświadczenie zdobywała m. in. w University of South Carolina i Cornell University w USA.
Na koniec konferencji nastąpiła tzw. burza mózgów, czyli wymiana doświadczeń na temat dobrych praktyk w DKK, którą moderowała Elżbieta Skrzydlewska (WBP w Krakowie) – Małopolski Bibliotekarz Roku 2022. Koordynuje ona pracę klubów w Małopolsce od chwili powstania Programu DKK.
Wszystkie spotkania, rozmowy i inspiracje zostaną z nami na długo. A czas spędzony w Krakowie, będzie motorem napędowym do podkarpackich działań koordynatorek.
Katarzyna Buczek, Marcelina Janisz - koordynatorki DKK woj. podkarpackiego