„Świteź” i nie tylko… czyli gry, jako sposób na zainteresowanie młodzieży literaturą” – szkolenie bibliotekarzy z województwa podkarpackiego
W tłusty czwartek, 16 lutego 2023 roku, WiMBP w Rzeszowie, odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie przygotowane przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny. W szkoleniu pt. „Świteź” i nie tylko… czyli gry, jako sposób na zainteresowanie młodzieży literaturą wzięli udział bibliotekarze z 17 placówek województwa podkarpackiego.
Naszymi gośćmi były Panie – Iwona Haberny i Anna Gąsior, które przywitała Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Bożena Janda oraz Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Barbara Hulek.
Szkolenie było cenne pod względem merytorycznym i bogate w inspiracje. Obie panie prowadzące podzieliły się swoim doświadczeniem z uczestnikami. Pani Iwona Haberny jest założycielką Agencji Promocyjnej OKO, działającej od 2000 roku w Krakowie. Prezeską fundacji Bookowy Dom. Laureatką nagrody Książka Roku IBBY w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa. Od wielu lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Literatury dziecięcej „Rabka Festival” oraz projekt „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim”, poświęcony propagowaniu wiedzy o polszczyźnie i jej regionalnych odmianach. Jej specjalnością są przedsięwzięcia wymagające oryginalnych pomysłów, niestandardowego podejścia oraz kreatywnego wykorzystania gier, mediów tradycyjnych i elektronicznych. Pani Iwona zapoznała uczestników z platformą wiedzy, kilkoma projektami, które mogą być wykorzystane do pracy z dziećmi i młodzieżą.
W spotkaniu uczestniczyła również pani Anna Gąsior – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce - Zdroju, która wdraża projekt PEFRON „Biblioteka otwarta”. Podzieliła się z uczestnikami doświadczeniem z wykorzystania gier planszowych, jako narzędzia integracji osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi czytelnikami. Opowiedziała o możliwościach, jakie niesie za sobą projekt i środkach do pozyskania. Przedsięwzięcie, które obecnie realizuje jest finansowane z projektu „Kultura bez barier”.
Druga cześć szkolenia przyjęła charakter praktyczny. Omówiono zasady gry. Gra karciana „Świteź”, zintegrowana z internetową platformą wiedzy, ma na celu popularyzację literatury i twórczości Adama Mickiewicza. Celem jest wspólne tworzenie historii w nawiązaniu do motywów z „Ballad i romansów”. Gra przeznaczona jest dla młodzieży, a projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas spotkania bibliotekarze otrzymali bezpłatnie egzemplarze gier edukacyjnych, aby popularyzować „Świteź” w lokalnym środowisku. Efektem szkolenia będą bowiem turnieje rozgrywane w bibliotekach, a następnie spotkanie podsumowujące w WiMBP w Rzeszowie, w czerwcu 2023 roku.
Szkolenie było innym spojrzeniem na literaturę dla młodzieży oraz nowym wyznacznikiem możliwości wykorzystania gier planszowych w bibliotekach.
Małgorzata Lis, Katarzyna Buczek
Dział Instrukcyjno - Metodyczny